Adana Kuluçkahane Nisan 2021’de Üretime Başlayacak

İnşaatına 2020 yılının ağustos ayında başlanan Adana Kuluçkahane’nin, bu yılın nisan ayında devreye alınması planlanıyor. Toplam kapalı alanı 16 bin 332 m2 olan tesis tam kapasiteyle devreye girdikten sonra haftalık ortalama 4 milyon 886 bin, yıllık ise ortalama 254 milyon 63 bin civciv üretme kapasitesine ulaşacak.

Şenpiliç olarak; biogüvenliği, iş güvenliğini, çevre güvenliğini, kaliteyi, teknolojiyi ve enerji kazanımını çok önemsediklerini belirten Şenpiliç Civciv Üretim Müdürü Ercan Kaya, yerli üretimi mümkün olduğunca desteklemeye çalıştıklarının altını çiziyor. Civciv Üretim Müdürü Ercan Kaya ile kısa süre sonra devreye alınması planlanan Adana Kuluçkahane’nin Şenpiliç’e katkılarını, istihdam planlarını ve 2021 yılı hedeflerini konuştuk.

Adana Kuluçkahane ne zaman kuruldu?

Adana Kuluçkahane inşaatımıza 2020 yılı ağustos ayında başladık. Nisan ayında devreye almayı planlıyoruz.

Adana Kuluçkahane ne kadar geniş bir alana inşa edildi?

Tesisimizin toplam kapalı alanı 16 bin 332 m2’dir.

Civciv üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Adana tesisimiz ilk etapta; haftalık ortalama 1 milyon 550 bin, yıllık ortalama 81 milyon civciv üretim kapasitesine sahip olacak. Tesisimiz tam kapasite devreye girdikten sonra haftalık ortalama 4 milyon 886 bin, yıllık ortalama 254 milyon 63 bin civciv kapasitesine ulaşacak.

Adana Kuluçkahane ne kadar yumurta basım kapasitesine sahip?

Adana tesisimiz ilk etapta; haftalık 1 milyon 919 bin, yıllık 99 milyon 800 bin basım kapasitesine sahip olacak. Tesisimiz tam kapasite devreye girdikten sonra haftalık 6 milyon 32 bin, yıllık 313 milyon 658 bin basım kapasitesine ulaşacak.

Departmanınızda kaç kişi istihdam edilecek?

Adana tesisimizde ilk etapta 55 – 70 kişi aralığında personel öngörüyoruz. Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında çalışan personel sayısı 120 – 150 kişi arasında olacak.

Adana tesisimizi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanabileceği şekilde dizayn ettik. Yapacağımız güneş enerji sistemi ile birlikte elektrik üretiminin yanı sıra sıcak ve soğuk su ihtiyacımızı da karşılayabileceğiz.

Şenpiliç açısından değerlendirildiğinde nasıl çalışmalara imza atıyorsunuz? Ne gibi farklılıklar yaratıyorsunuz?

Biz Şenpiliç olarak; biogüvenliği, iş güvenliğini, çevre güvenliğini, kaliteyi, teknolojiyi ve enerji kazanımını çok önemsiyoruz. Yerli üretimi de mümkün olduğunca desteklemeye çalışıyoruz. Teknolojiyi çok yakından takip ediyor, tüm kurduğumuz tesislerimizde teknolojinin bize verdiği tüm avantajlardan yararlanıyoruz.
Adana Kuluçka tesisimiz de bu vizyon ile projelendirdiğimiz bir tesistir. Tesisimizde her noktanın nem, sıcaklık, basınç, karbondioksit kontrollerini yapıyor ve bu değerleri anlık olarak takip ediyoruz. Merkezi ekipmanlarımızın verilerini izliyor, çalışma verimlerini ve tükettikleri enerjiyi takip ediyoruz. Alarm sistemleri ile uygunsuz durumlara hızlı bir şekilde müdahaleyi sağlıyor, üretim verimimizi en yüksek oranda tutuyoruz.
Tesisimizde ayrıca ısı geri dönüşüm sistemlerimiz bulunuyor. Bu sistemler ile karbon salınımını azaltıyoruz. Tesisimizde yüksek enerji tasarruflu motorlar, pompalar, fanlar, sıcak su kazanı, chiller ve klima santralleri kullanıyoruz.
Adana tesisimizi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanabileceği şekilde dizayn ettik. Yapacağımız güneş enerji sistemi ile birlikte elektrik üretiminin yanı sıra sıcak ve soğuk su ihtiyacımızı da karşılayabileceğiz.
Tesisimizde özellikle yerli üretime verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak, civciv otomasyon kısmını bu işi kurumsal anlamda yapacağını düşündüğümüz yerli bir firma ile çalıştık. Kendilerine de bu süreçte her türlü desteği verdik, vermeye de devam ediyoruz. Çalıştığımız bu yerli firmamızı bu alanda gereken üretim olgunluğuna eriştireceğimizden ve dışarıdaki rakip firmalardan daha avantajlı hale getireceğimizden de şüphemiz yok.

Departman olarak, 2021 yılı içerisindeki hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da yatırımlarımız, iyileştirmelerimiz, revizyonlarımız devam edecek. Her yaptığımız yatırımın, iyileştirmenin ve revizyonların bize getirisini hesaplıyoruz. Kendi yatırımını kısa sürede ödeyen çalışmaları tespit edip, projelendirerek hızlı bir şekilde devreye alıp firmamız için verimlilik artırıcı projelere de imza atmaya devam ediyoruz.
Bütün bu başarı tabi yöneticilerimizin yenilikçi vizyonları ve destekleri sayesinde olmaktadır. Ayrıca inşaat ve yatırım birimlerimiz ile uyumlu çalışmamız bizlere güzel işlere imza atma fırsatı sunuyor.

Comments are closed.

Navigate