BESD-BİR Başkanlığına Naci Kaplan Seçildi

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Naci Kaplan seçildi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri’nin belirlendiği toplantıda başkanlık görevine Naci Kaplan seçildi.

Sektöre ilişkin değerlendirmede bulunan Naci Kaplan, sektörün geçen yıl koronavirüs şartlarına rağmen bir önceki seneyle benzer miktarda 2,2 milyon ton üretim gerçekleştirdiğine işaret etti. Bu rakamın 540 bin tonunu ihraç ettiklerini bildiren Kaplan, ülkenin piliç eti üretiminde dünyada 10’uncu, ihracatında ise dünyada 7’inci sırada olduğunu aktardı.

Sürdürülebilir Üretim

Tüm dünyada sürekli artan nüfusun gıda ihtiyacının sağlanması, pandemi koşullarının getirdiği sorunlar, iklim değişikliğinin tarıma yüklediği negatif etkiler içerisinde, toplumların tarımı desteklemesinin ve gıdaya ulaşmanın ciddiyetini daha iyi anladığını belirten Kaplan, sürdürülebilir üretimin önemini vurguladı. Kaplan,

Yeni dünya üzerinde bizleri bekleyen bu zorluklar sürdürülebilir üretimin ehemmiyetini ve gerekliliğini karşımıza daha da hızlı çıkardı. Dünya standartlarında üretim yapan sektörün; kısa vade gelecek planlarına mutlaka çevresel riskleri ve ekolojik kıtlıkları azaltmayı hedefleyen “yeşil ve çevreci” ekonomi ilkelerini benimseyerek hayata geçirmesi lazım.

diye konuştu.

94 Ülkeye İhracat

Sektörün 94 ülkeye ihracat yaptığını belirten Kaplan, şunları kaydetti: “Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne geçtiğimiz sene kasım ayında ilk ihracatı gerçekleştirdik. Çin kanatlı ürünlerde yıllık ortalama 2 milyar dolarla dünyanın en büyük 4. ithalatçısı konumunda büyük bir pazar. Türkiye’nin kanatlı eti kalitesi ile bu pazarda hak ettiği yerini alacağını kuvvetle ümit ediyoruz. İhracat hedeflerine ulaşabilmek için yeni pazarlara ve bazı pazarların geliştirilmesine ihtiyaç var. Bu hedeflere ulaşmak için biz çok çalışıyoruz ve konuyla ilgili ilerlemek için ilgili bakanlıkların mutlaka desteğini bekliyoruz.”

BESD-BİR Yönetimi

  • Başkan: Naci Kaplan
  • Başkan Yardımcısı: Faik Üçer
  • Sayman: Cüneyt Özkurt
  • Üye: Sait Koca
  • Üye: Onur Özkul

Comments are closed.

Navigate