Şenpiliç Lezzeti Dünya Sofralarında

Şenpiliç, 3 yıl önce 12 olan ihracat pazarını 30 ülkenin üstüne çıkardı. Toplamda da ihracat satışlarında yüzde 80’i bulan bir artış yakaladı. Şenpiliç İhracat Yetkilisi Volkan Tunçyürek, bu önemli başarıların sonucu olarak, ‘‘2017-2019 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen ‘Hayvansal Mamüller İhracatçıları’ arasında en fazla ihracat yapan 4. şirket ödülünü almaya hak kazandık’’ dedi.

Şenpiliç’in ihracat alanındaki başarılarının püf noktalarını ve yapılan yeni yatırımları Şenpiliç İhracat Yetkilisi Volkan Tunçyürek’e sorduk.

Şenpiliç ihracatının son yıllardaki gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

Şenpiliç ihracatlarında son 3 yıl içerisinde ciddi gelişmeler yaşandı. Özellikle ihracata gönderdiğimiz ürünlerde çeşitliliği artırdık. Ayrıca koli ve paketlemelerde yapmış olduğumuz yeniliklerle hem yükleme kapasitelerimiz arttı hem de müşterilerimize daha iyi hizmet verme şansını elde ettik. 3 yıl öncesinde 12 olan ihracat pazarımızı 30 ülkenin üstüne çıkartarak toplamda ihracat satışlarımızda yüzde 80’i bulan bir artış yakaladık.

Şenpiliç yurtdışı satışlarına ilişkin hangi ödüllere layık görüldü?

Yıllık gerçekleştirilen ton bazında ihracat miktarı göz önünde bulundurularak 2017 – 2019 yılları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından verilen ‘Hayvansal Mamüller İhracatçıları’ kategorisinde en fazla ihracat yapan 4. şirket ödülünü almaya hak kazandık.

Şenpiliç’in ihracat alanındaki başarısının püf noktaları neler?

Müşteri memnuniyeti, ürün kalitesi ve her zaman ulaşılabilir olmak.

Bunların dışında bahsetmek istediğiniz konular var mıdır?

Şenpiliç, sektörün lideri konumunda. Yapmış olduğumuz yeni yatırımlarla lider konumunu önümüzdeki yıllarda daha da ileriye taşıyacağız. İhracatımız da buna paralel olarak artacak ve yeni ülkelerde Şenpiliç lezzetini müşterilerimize sunacağız.

Türkiye’nin En Büyük Tavuk Eti Üreticisi

Türkiye, yıllık 2 milyon ton civarında tavuk eti üretimiyle dünyada 10. sırada yer alıyor. Bunun 2025 yılına kadar 2,5 milyon ton düzeyine çıkacağını, kişi başı tavuk eti tüketiminin bugün 20 kilogramdan 2025 yılına kadar 27 kilograma çıkacağını tahmin ediliyor. Şenpiliç, yüzde 18 pazar payı ve 425 bin ton / yıl üretim miktarı ile Türkiye’nin en büyük tavuk eti üreticisi konumunda bulunuyor. Şenpiliç, Türkiye piliç sektöründe öncü bir marka olarak 26 damızlık çiftliği, 2 kuluçkahane, 3 yem fabrikası, son teknoloji ile donatılmış 3 kesimhane ve 1 ileri işleme tesisi ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca 2000’e yakın sözleşmeli üreticiye sahip olup 3 bin 700 kişiye doğrudan, 12 bin kişiye dolaylı olarak istihdam sağlıyor. Helal Sertifikalı etin ritüel kesimi talep eden müşteriler için Şenpiliç kesimhanelerinde sıkı denetim yapılıyor ve ağırlıklı olarak Ortadoğu, Afrika, Uzak Doğu, Türki Cumhuriyetler, Libya, Irak ve Azerbaycan’a ihracat yapılıyor. Şenpiliç, kendisine AB, Rusya Federasyonu ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat yapma yetkisi veren tüm belgelere de sahip.

Piliç sektöründe ihracat gerçekleştirdiğimiz en büyük pazarımız Irak. Bunun yanında Ortadoğu, Afrika, Uzak Doğu ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere toplamda 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız bulunuyor.

Comments are closed.

Navigate