Yaz Geldi: Balkon ve Bahçe Sezonu Açıldı

Tüm kış boyunca evlere sıkışan hayatlar, yaz aylarının gelmesiyle birlikte bahçe ve balkona taşındı. Temiz hava, tepede parlayan güneş, etraftaki çiçek kokusu balkon ve bahçe keyfine keyif katıyor.

Tüm kış mevsimi boyunca dört gözle beklediğimiz yaz ayları sonunda geldi. Tepede parlayan güneş, ağaçların yeşili, çiçeklerin yaydığı mis koku bahçe ve balkonda geçen zamanı daha keyifli hale getiriyor. Bu mekanların keyfini sürmek için şimdi kolları sıvama zamanı. Bahçe ve balkonlar yeniden şekilleniyor.

EKSİK LİSTESİ HAZIRLAYIN

Balkon ve bahçeleri kullanıma açmadan önce bir düzenleme yapmak gerekiyor. İlk iş olarak yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Yenilenecek, temizlenecek ve alınacakları bir liste üzerinde toplayıp, bir sıralama oluşturabilirsiniz. Yapmış olduğunuz liste işinizin bir düzen içinde kısa sürede bitmesine yardımcı olacaktır.

BÜTÇE BELİRLEYİN

Ev dekorasyonu çalışması yaparken sizi yönlendirecek olan şey büyük oranda bütçedir. Bütçeniz doğrultusunda iyi bir dekorasyon alışverişi yapabilirsiniz. İkinci el eşya kullanmaktan çekinmiyorsanız eğer antikacılarda, eskicilerde, ikinci el mağazalarında keyif alanınız için çok orijinal ve uygun parçalar bulabilirsiniz.

BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ OBJELERİ BİR ARADA KULLANABİLİRSİNİZ

Balkonunuzda ya da evinizde herhangi bir tasarım değişikliğine gitmeden önce kafanızda bir dekorasyon planı yapmalısınız. Beğendiğiniz birbirinden bağımsız objeleri, eşyaları satın almanız ortaya karışık, yorucu bir dekorasyon çalışması çıkmasına sebep olur. Balkon, teras ve bahçe gibi çok kullanılan alanlarda daha yavaş hareket edip sonuç odaklı alışverişler yapmalısınız.

MOBİLYA BAKIMINDA MALZEMEYE DİKKAT EDİN

Bahçe ve balkon denildiğinde akla sadece bitkiler gelmiyor. Bahçe ve balkonların en güzel köşeleri olan oturma alanlarının da yaza özel bakıma ihtiyacı var. Bahçe mobilyaları genel olarak rattan, hasır ve teak ağacından yapılıyor.

 • Rattan Mobilyalar: Açık alan kullanımı için uygundur. Bahçe ya da balkon fark etmeksizin kullanıldığı ortama uyum sağlıyor. Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan etkilenmemesi açık alanlar için onu en kullanışlı mobilyalardan biri yapıyor. Doğal ürünler olduğu için su ve yağmurdan uzak tutmak gerekiyor. Direkt su ile temizlemek yerine fırça ya da bez yardımıyla temizliği yapılabilir.
 • Hasır Mobilyalar: Şık görüntüleri sayesinde bahçelerde en çok tercih edilen mobilyalardan biri de hasır mobilyalardır. Su ile kolayca temizlenebilen bu mobilyaların bakımı oldukça kolaydır.
 • Teak Ağacından Yapılan Mobilyalar: Açık hava şartlarına en dayanıklı mobilyalar arasında yer alan teak ağacından yapılan mobilyalar ısı ve nem farklılıklarına uyumludur. Yağlı bir ağaç olan teak, kış ortamında renk değiştirerek gri olur. Yağlama yaparak tekrar eski haline geri döner.

Pandemi süreciyle birlikte popülerliği daha da artan balkon ve bahçelerde sebze – meyve yetiştiriciliği bu yaz günlerinin de en güzel aktiviteleri arasında yer almaya devam ediyor. Siz de sevdiğiniz ve tükettiğiniz ürünleri kendi küçük seranızı kurarak yetiştirebilir, sağlıklı besinlerin tadına doyasıya varabilirsiniz.

İPUÇLARINI TAKİP ET

 • Mobilya seçiminde mekanın büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Alanın yeteri kadar büyük olmadığını düşünüyorsanız, açılır, kapanır mobilyaları tercih edebilirsiniz.
 • Mutfakta kullandığınız aromatik otları balkonda ya da bahçede yetiştirebilirsiniz.
 • Balkon ya da bahçe için saksı seçerken alanın genel dekorasyonunu göz önünde bulundurun. Saksı seçiminde yoğun olarak kullandığınız renklere yönelebileceğiniz gibi zıtlıkların oluşturduğu uyumu yakalamak için kullanılan renklerin zıt tonlarını da tercih edebilirsiniz.
 • Küçük bir organik tarım alanı oluşturarak, salatalarınız için her an taze malzemeye sahip olabilirsiniz.
 • Balkonunuz küçükse duvarları bitkilendirerek, alandan maksimum şekilde faydalanabilirsiniz.
 • Aydınlatmalarınızı elden geçirebilirsiniz. Fenerler, şamdanlar ve mumlarla bahçe – balkonlara romantik bir hava katarsınız.
 • Rüzgâr gülü, su aksesuarları, heykeller ve farklı objelerle hayalinizdeki yazlık alanı yaratabilirsiniz.

BAHÇE VE BALKONLARA RENK KATACAK ÇİÇEK ÖNERİLERİ

 • Lysimachia / Lisimahya: Yaz boyunca açan sarı çiçekleriyle balkonlarınızı hareketlendirir. Güneşli veya yarı gölgeli alanlara koyabilirsiniz.
 • Verbena / Mine: Güneşi severler. Minik buket şeklindeki çiçekleriyle saksılarınıza enerji katabilirsiniz.
 • Pelargonium / Sakız sardunya: Balkonunuzun güneş alan saksılıklarına dikebilirsiniz. Yarı gölgeye de dayanıklıdırlar.
 • Bacopa sutera / Bakoba: Duvarları süsleyen saksılara idealdir. Yarı gölgeye de güneş alan yerlere de uyum sağlarlar.
 • Fuchsia / Küpe çiçeği: Narin çiçekleriyle asılabilir saksılarda hoş görünür, yaz boyunca çiçekli kalırlar.

Comments are closed.

Navigate