Kendinizi ve Sevdiklerinizi Korumak İçin Aşı Olun

Yaklaşık iki yıl önce hayatımıza dahil olan Covid-19, yaşamımızı baştan sona değiştirdi. İş hayatından, sosyal yaşantıya kadar tüm alışkanlıklarımızı yeniden şekillendirdi. Eski düzenimize geri dönmek için tüm dünyada etkisi hala devam eden Covid-19’dan kurtulmak gerekiyor. Bunun için de tek yol ise aşıdan geçiyor.

Neden Covid-19 Aşısı Olmalıyız?

2019 Aralık ayında Çin’de başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19, çok sayıda ölüme neden oldu. Bilim dünyası salgının başladığı tarihten bu yana hararetli bir şekilde ilaç ve aşı çalışmalarına başladı. İlaç için henüz hayata geçen başarılı bir çalışma olmasa da aşı için ilk sevindirici haber Çin’den geldi. Arkasından Almanya’daki iki Türk profesör bulmuş oldukları aşıyla bizi gururlandırdı.

Geliştirilen aşıların tümü, vücudun bağışıklık sistemine, COVID-19’a neden olan virüsü güvenli bir şekilde tanıt-
mayı ve yok etmeyi öğretecek şekilde tasarlandı. İnaktif aşılar hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan etkisizleştirilmiş virüs içeren aşılara deniyor. mRNA ve DNA aşıları da kendi başına güvenli bağışıklık yanıtı oluşturan protein üretmek için genetik olarak tasarlanmış RNA ve DNA parçacıklarını kullanan aşılara deniyor.

Aşı Güvenli…

Şu anda dünya genelinde Covid 19 için uygulanan tüm aşılar yüksek teknolojiyle üretildi. Tarihin en teknolojik aşıları olarak adlandırılabilir. Bunun yanı sıra çeşitli yaş ve etnik grupları içeren 10 binlerce kişi üzerinde klinik deneyler yapıldı. Alınan sonuçlar aşının hafif yan etkileri olduğunu gösterdi. Covid 19 mutant geçirse de aşılar şu an için var olan tüm mutantlar üzerinde etki gösteriyor.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiriyor

Tıp tarihi incelendiğinde gelmiş geçmiş en iyi müdahalelerden biri aşı olarak kabul ediliyor. Aşılar en yalın tanımıyla vücudu virüsle tanıştırıyor. Bağışıklık sistemine virüsün neye benzediğini gösteriyor. Virüsü tanıyan vücut, o virüs için özel antikor üretiyor. Bu antikorlar da daha sonra istilacı virüslere bağlanıp onları etkisiz hale getiriyor.

Hem Kendinizi Hem Sevdiklerinizi Koruyun

Sizin hastalığı hafif semptomlarla atlatmanız etrafınızdaki insanların da hafif atlatacağı anlamına gelmiyor. Her bünye farklı. Bu yüzden hastalıklara karşı da farklı direnç gösteriyor. Önce kendi sağlığınızı korumak sonrasında sevdiklerinizi korumak için aşı olun.

Uzun Süre Etkili

Yapılan araştırmalar aşıların 6 ile 12 ay koruduğunu ortaya koyuyor. Bu süre, dünya genelinde milyonlarca ölümü engelleyip, sağlık hizmetlerinin rahatlamasına ve hastalığa harcanan ekonomik kaynağın korunması için oldukça yeterli.

Çocukların Geleceğini Düşünün

Modern tarihte ‘‘eğitime vurulan en büyük darbe” olarak nitelendirilen pandemi sürecinde eğitim hayatı da sekteye uğradı. Çocukların güven içinde okula dönmesi için aşılama büyük önem taşıyor. Eğitimdeki kaybın kapatılması ve çocukların güven içinde okula gidebilmesi için ebeveynlerden, öğretmenlere, okul personelinden, servis şoförüne kadar herkesin aşısını olması gerekiyor.

Ne Kadar İnsan Aşılanırsa Salgın O Kadar Kısa Sürede Biter

Pandemi sürecinin başından bu yana Covid 19 ile ilgili birçok araştırma yapıldı. Gerçekşen araştırmalar sonucunda uygulanan yeterli miktardaki aşının salgını bitireceği yönünde sonuçlar ortaya çıktı. Ülkede aşı olanların sayısı artıkça sürü bağışıklığı oluşuyor. Sürü bağışıklığı oluşturmak için bir ülkenin en az yüzde 70’inin aşı olması gerekiyor.

20. ve 21. yüzyılda insan ömrünün uzaması, dünya nüfusunun inanılmaz bir ölçüde artması iki büyük buluş ile gerçekleşti. Bunlar immünizasyon (aşılama) ve antibiyotikler. Aşı uygulamasının yaygın bir başarıya ulaşması için her bireyin aşı olması gerekiyor.

Comments are closed.

Navigate