Yapay Zekanın Kullanım Alanları Artıyor

Yapay zeka kullanımı gün geçtikçe ihtiyaç duyulan yeni alanlarda kendini göstermeye devam ediyor. Çok çeşitli alanlarda faydalanılan yapay zekanın hayatımıza sağladığı en büyük fayda ise işlemlerin kolaylığı ve hız. Peki hangi alanlar yapay zekadan ne şekilde faydalanıyor?

İnsan zekasını taklit ederek elde edilen verilerle kendisini geliştirme ve yenileyebilme niteliklerine sahip makinelere yapay zeka deniyor. İngilizce karşılığı olan “Artificial Intelligence” kısaltılmış hali olan “AI” sıkça kullanılıyor.

PAZARLAMA

Doğru mesajı, doğru zamanda, doğru kişiye ulaştırmayı amaçlayan pazarlama profesyonelleri için yapay zeka teknolojileri oldukça kritik bir öneme sahip. Fiziksel mağazalardaki rafların yerleşiminin kullanıcı davranışları doğrultusunda düzenlenmesi, internet sitelerinin kişiselleştirilmesi, dinamik fiyatlandırma modelleri ile kişiye özel tekliflerin sunulması gibi birçok fırsat sunan yapay zeka teknolojilerinden faydalanan firmalar rekabette öne çıkıyor.

OTOMOTİV

Son yıllarda oldukça popüler olan sürücüsüz araçlar, ileri seviye yapay zekaya sahipler. Yol ve hava durumuna göre yolculuğu planlayan bu araçların, kaza oranlarını da ciddi anlamda düşüreceği öngörülüyor.

İNSAN KAYNAKLARI

Yapay zeka araçlarının veri işleme yeteneği, firmaların aday değerlendirme süreçlerini kolaylaştırmakla birlikte en doğru insan kaynağına ulaşmalarına yardımcı oluyor. Bununla birlikte, çalışanların performansının takip edilmesi ve gerçek zamanlı geri bildirim verilmesini sağlıyor.

SİGORTACILIK VE FİNANS

Sigortacılık ve finans sektörü değişimi ve dönüşümü ile bireyleri en fazla etkileyen sektörler arasında yer alıyor. Bu sebeple kullanıcılara en uygun fiyatın sunulması ve müşteri memnuniyetinin artırılmasına yönelik yapay zeka uygulamaları bu sektörler için oldukça önemli.

SAĞLIK

Yapay zeka uygulamaları, son yıllarda önceki verilere ve tıbbi bilgi birikimine dayalı olarak Hasta verilerine göre en iyi tedavi planlarının belirlenmesi, hastalar için kişiye özel çözümleri beraberinde getirdi.

Comments are closed.

Navigate