Gün Boyu Maske Kullananlar Dikkat Etmeli

Covid–19 salgınından korunmanın aşıdan sonra en önemli yollarından birisi olan maske kullanımı, hayatımızın parçası haline geldi. Çoğunlukla kapalı alanda çalışan kesim tarafından gün boyu takılan maskeler ise dikkatsiz kullanımların sonucunda cilde çeşitli zararlar verebiliyor.

Gün boyu takılan maskeler sentetik materyalden yapılması ve yanlış kullanımı ciltte tahrişlere ve akne gibi problemlere neden olabiliyor. Maske kullanımına bağlı olarak en çok çene bölgesinde ve maskelerin kapattığı alanlarda akneler oluşabiliyor. Maske kullanırken ayarlanabilir askılı bir maske aparatı ve burun köprüsüne maskenin tel kısmının bükülerek iyice oturtulması sürtünmeyi azaltıyor. Bu da nemlenmeyi azaltacağından hem tahrişler önleniyor hem de akne oluşumuna zemin hazırlanmıyor. Uzun süre maske takanların, maskenin nemlendiğini anladığı andan itibaren maskelerini değiştirmeleri gerekiyor. Maskelerin, burnun altında veya çene üzerine indirilerek kullanılmaması, kirlendiği, nemlendiği hissedildiğinde de hemen değiştirilmesi gerekiyor. Yıkanılabilir maske kullanılıyorsa pamuklu olanların tercih edilmesi ve günlük olarak mutlaka yıkanması, cerrahi maskeleri ise günde en az iki kez değiştirilmesi büyük önem taşıyor.

Kalabalık bir ortamda, virüsten korunmak ve virüsün yayılmasını önlemek için maske kullanmak şart. Sürekli maske kullanımı vazgeçilmez olsa da ciltte bazı problemlere zemin hazırlayabiliyor. Hastalıklardan korunurken, cildi de bu problemlerden korumak mümkün.

Comments are closed.

Navigate