Dünyanın Yeni Tehditi: Omicron Varyantı

Omicron varyantı ilk ortaya çıktığı Güney Afrika’dan dünya geneline yayılarak milyonlarca kişiyi etkisi altına aldı. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı, 12 Aralık 2021 tarihinde Omicron varyantı ile enfekte vakaların tespit edildiğini açıkladı.

Covid-19 salgınının yeni varyantı olarak ilan edilen Nu varyantı ya da diğer adıyla Omicron varyantı, Türkiye’de de çok sık şekilde rastlanıyor. Uzmanları tedirgin eden ve çok fazla farklı mutasyonu barındıran Nu (Omicron) varyantı nedeniyle çok sayıda ülke kırmızı alarm durumunda bulunuyor. Omicron varyantı Afrika’dan geldiği bilinen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsüne deniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kaygı uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant olan Omicron, ilk olarak Avrupa, Asya ve Avustralya’da da çeşitli şehirler ve ülkelerde ortaya çıkarken yakın bir zamanda da Türkiye’de tespit edildi.

Nasıl Bulaşıyor?

Omicron varyantı, daha önce tespit edilen Delta ve Mu varyantlarına benzer şekilde, virüsün hedef hücrelere tutunmasını sağlayan “spike” (diken) proteinlerinin yapısında ve çoğalma kabiliyetinde değişime neden olan bazı mutasyonlar sonucuyla ortaya çıktı. Aşıların hedef aldığı spike proteinlerinde değişime neden olması sebebiyle Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha kolay bulaşma kabiliyetine sahip bir hal aldı. Virüsün bulaşması ise salgının ilk başladığında olduğu gibi solunum yoluyla, hasta kişilerden temas yoluyla ve hastaya ait vücut sıvılarına temas yoluyla gerçekleşiyor.

Omicron Varyantı Belirtileri :

  • Öksürük
  • Kalp çarpıntısı
  • Yüksek ateş
  • Kas ağrıları
  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik

Comments are closed.

Navigate