Şenpiliç, Kadın Çalışanlarıyla Daha Güçlü

Güçlü Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü İçin Buluştu

YEKÜV Vakfı’nın 30. kuruluş yıl dönümünde ‘Kadının Gücü’ başlığı ile düzenlenen etkinlikte Şenpiliç Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ, kadın erkek eşitsizliği ile ilgili farkındalığın her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Kadın erkek eşitsizliği ile ilgili farkındalık her geçen gün artıyor olsa da özellikle erkeklerde bu algının hızlıca artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor’’ dedi.Güçlü Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü İçin Buluştu

Aralarında kendi alanlarında başarılı olmuş, önde gelen isimlerden oluşan konukları ağırlayan vakfın etkinliğinde konuşmacılar, eğitimli tüm kadınların toplumda önemli bir yere sahip olduğuna ve kadına şiddetin de ancak eğitimli kadınlar sayesinde son bulacağına işaret ettiler. YEKÜV Başkan H. Işın Özdemir, YEKÜV Başkan Yardımcısı Ş. Tülay Erkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliğinde, Hilton İstanbul Maslak Otel’de “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” ne özel düzenlediği “Kadının Gücü” adlı etkinlikte kadınlar bir araya geldiler. Vakfın konuğu olan Prof. Dr. Bengi Başer, Şenpiliç Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ, Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu, Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün, Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eda Tan ve YEKÜV Nilüfer Gökay Ortaokulu Müdiresi Çiğdem İpekçi eğitimli kadınların toplum içindeki önemine vurgu yaparak düşüncelerini dile getirdiler. Moderatörlüğünü YEKÜV başkan yardımcısı Dr. Esra Bal’ın yaptığı etkinlikte son yılların en önemli konularından biri olan “Kadına Şiddet”in de eğitimli kadınlar sayesinde biteceğine vurgu yapıldı.

Kadınlar için kim ne dedi?

  • YEKÜV Başkanı H. Işın Özdemir: Kalkınmışlık istiyorsak, hoşgörülü şiddetsiz bir toplum istiyorsak, yarının annesi kız çocuklarımızı eğitim konusunda desteklemeliyiz. 30 yıllık eğitime destek yolculuğumuzda gördük ki ekmeğin ve eğitimin girmediği eve şiddet giriyor. Kadını yaşatalım ki insanlık yaşasın.
  • İpek Üstündağ: Kadınların yaşamın her alanında karşı karşıya kaldığı eşitsizlik ve ayrımcılık Covid-19 döneminde çalışma yaşamında daha da belirgin hale geldi. Salgında istihdamda yaşanan daralma en çok kadınları işgücü piyasasından uzaklaştırdı. Bu dönemde geniş tanımlı işsizlik, erkeklerde yüzde 23,9’ken kadınlarda yüzde 33,7 düzeyinde gerçekleşti. Kadın erkek eşitsizliği ile ilgili farkındalık her geçen gün artıyor olsa da özellikle erkeklerde bu algının hızlıca artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması şart.
  • Beril Koparal Ergün: 3 kız çocuğu annesi olarak, kadının toplumdaki yerini önemsiyoruz. Gücü eline geçiren hakimiyeti de eline geçiriyor. Kadınlarımızı eğiterek çocukları şiddetten uzak tutmamız gerekiyor.
  • Canan Çelebioğlu: Türkiye’de çalışsın çalışmasın çok ciddi bir kadın potansiyeli var. Evde çalışan kadınlarımızın sigorta güvencesi olması lazım. Sigortalı kadın güçlü olur ve erkek karşısında kendisini söz sahibi olarak görür.,
  • Eda Tan: Kadın iş hayatında kendine güvenmeli. Toplumdaki kadın gücünün oluşması için toplumdaki eşitsizliği ortadan kaldırmalıyız.
  • Prof. Dr. Bengü Başer: Atatürk, Türk kadınlarına çok güzel haklar verdi. Ancak artık kadın olmak acıtmaya başladı. Ailem bana omurgalı, ahlaklı ve dik durmayı öğretti. Zihniyet değişimi için eğitim şart. Ezilen kadınları yine kadınların birlikteliği kurtaracaktır.
  • Çiğdem İpekçi: Bir öğretmen ve eğitimci olarak gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki, Z ve Y kuşağı harika bir şekilde geliyorlar. Çocukları yetiştirme sürecinde anne ve babanın verdiği eğitim çok önemli.

“Geleceğin Sektörlerinde Kadın Istihdamı ve İş-Yaşam Dengesi Zirvesi”

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ile Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAR) iş birliğinde “Geleceğin Sektörlerinde Kadın İstihdamı ve İş-Yaşam Dengesi Zirvesi” yapıldı. Zirvede; Şenpiliç Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ da katılımcılara yönelik sunum gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen zirvenin açılışında konuşan TBMM KEFEK Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılması Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, AK Parti iktidarları döneminde insani, siyasi, sosyal ve ekonomik her alanda kadınların çok önemli mesafeler kat etmesini sağladıklarını belirtti.

Sektör temsilcilerinin sunum yaptığı 1. oturumda, Şenpiliç Yönetim Kurulu Başkanı İpek Üstündağ, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Dalgakıran ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Deniz Karakaş yer aldı.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış uluslararası bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, merkez ofisimiz ve tüm fabrikalarımızda kutlandı. Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanan bu özel gün de insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin gelişmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarıları kutlanıyor.

Biz de Şenpiliç olarak, tüm emekçi kadınlarımızın bu özel gününü kutladık.

Comments are closed.

Navigate