Metabolizmanızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Vücudun enerji üretim hızına metabolizma hızı deniyor. Metabolizma hızı; cinsiyet, ırk, fiziksel aktivite durumu, yaş ve sağlık durumu gibi faktörlerden etkileniyor. Metabolizma hızı ne kadar yüksekse, vücudun ihtiyaç duyduğu yani vücut fonksiyonları için harcadığı enerji de o kadar fazla oluyor.

İster yoga veya hafif bir yürüyüş yapın, ister koltukta uzanıp televizyon seyredin, vücudunuz çalışmak için enerji kullanır. Uyku sırasında bile vücut; kalbin atmasını sağlama, nefes alma, hücrelerin sentezi ve onarımını gerçekleştirme gibi yaşamsal fonksiyonları sürdürebilmek için çalışır. Metabolizma hızı, vücudun normal işleyişini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi nasıl kullandığını belirler. Bazal metabolizma hızı ise vücudun nefes alma ve sabit vücut ısısını koruma gibi dinlenme işlevleri için ihtiyaç duyduğu temel enerji miktarıdır.

Hızlı metabolizma, özellikle kilo kontrolünün sağlanmasında önemli rol oynar. Metabolizma hızının yavaş olması, dinlenme sırasında harcanan kalori miktarının da düşmesine yol açar.

Yavaş metabolizmaya sahip olan bünyeler, kilo almaya müsaittir ve vücutlarının yağ oranı yüksektir. Hızlı metabolizmaya sahip olan kişilerin ise yağsız vücut kitlesi daha yüksektir ve bu bireyler daha enerjik bir yapıya sahiptir.

FİZİKSEL AKTİVİTELER ARTIRILMALI

Fiziksel aktivitelerin hepsi enerji gerektirir. Aktiviteniz ne kadar yoğun olursa metabolizma hızınız da o kadar yükselir. Gün içindeki ayağa kalkma sayınız, ev içindeki yürüyüşleriniz, yaptığınız ev işleri günlük metabolizma hızınızı etkiler.

EGZERSİZ DIŞINDAKİ GÜNLÜK METABOLİZMA HIZINIZI ARTIRMAK İÇİN:

  • Düzenli aralıklarla ayağa kalkın ve ev içinde dolaşın
  • Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin
  • Bulaşık yıkama, çamaşır asma, süpürme gibi ev işlerinizi kendiniz yapmaya gayret edin
  • İş yerinde masa başı çalışıyorsanız ara ara ayağa kalkın ya da işlerinizi ayakta yapmaya gayret edin
  • Otururken kolları açıp kapama, ayakları hareket ettirme gibi aktiviteler yapın

Comments are closed.

Navigate