Gelecek için Önemli Bir Proje: “Sanayide Kadın Eli”

TOBB Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi, “Sanayide Kadın Eli Projesi”nin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla il il dolaşarak, yerel yönetimlere iş birliği ziyaretleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Şenpiliç Söğütlü Fabrikası’nı da ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdiler.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kadın girişimciliği ve iş hayatında kadın istihdamına yönelik çalışmalar yürüten kurul, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun öncülüğünde başlatılan projenin Sakarya ayağını Nisan ayından bu yana yoğun çalışmalarla sürdürüyor.

Bu kapsamda Şenpiliç Söğütlü Fabrikası’nı da ziyaret eden ve hem resmi hem de özel sektöre mensup firmalara ulaşarak projeyi tanıtan Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim konuyla ilgili şunları söyledi: “Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu tarafından birçok ilde sanayide kadın istihdamını artırmaya yönelik hayata geçirilen ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’ne’ yönelik Nisan ayında imzaladığımız protokol ile Sakarya için de çalışmalara başladık. Projeyi hızlı ve keyifli bir şekilde yürütüyoruz. Keyifli olmamızın nedeni hem iş dünyamızın hem de yerel yönetimlerimizin projeye ilgi göstermesi ve kadın istihdamını çok önemsiyor olmaları.”

“Proje tanıtımına Sakarya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ebubekir Sıddık Savaşçı’yı ziyaret ederek başladık. Ardından İSO 500 listesinde Sakarya’dan yer alan firmaları ziyaret ederek, ‘Sanayide Kadın Eli Projesi’ni anlattık. Sonrasında da Adapazarı, Erenler, Arifiye ilçelerimizin kaymakamlarını ziyaret ettik.

“Kadın istihdamı ülkelerin geleceği için çok önemli. Kadınlarımız her işin üstesinden gelebilecek beceriye sahiptir. Koca bir toplumu yetiştiren de kadınlardır. Kadınların sadece gıda, el işi, ofis, hizmet sektörü gibi kalıplaşmış işlerde hayatlarını yürütmelerini, sanayi sektöründe çok fazla alternatif olmamasını kabul etmiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde fabrikaların üretim hatlarında çalışan, koca inşaat makinelerini, tırları kullanan, ellerinden her türlü beceri gelen kadınlar var. Ülkemizde de kadına yüklenen basma kalıp değer yargılarını değiştirmek, kadınlarımızın ülkemiz ekonomisine verimli katkı sunmaları adına projemizi tanıtmak için yerel yönetimlerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz.”

Comments are closed.

Navigate