2021 Yılının En Başarılı İhracatçılarından Biri Şenpiliç Oldu

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), 2021 yılının en başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. Şenpiliç, birlik bazında en fazla ihracat yapan beş firmadan biri olarak ödül aldı.

Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını %24 artırarak ülke ihracatına 3 milyar 714 milyon dolarlık katkı sağlayan su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü, başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. İSHİB ev sahipliğinde düzenlenen “2021 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni”nde toplam 7 kategoride 35 firmaya ödülleri verildi. Şenpiliç, birlik bazında en fazla ihracat yapan beş firmadan biri olarak ödül aldı.

Törende İSHİB Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Ahmet Güleç, İSHİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve ihracatçı birlik başkanlarının yanı sıra sektörün önde gelen firma ve derneklerinin temsilcileri yer aldı.

“SEKTÖRÜMÜZÜN YENI REKORLARLA TAÇLANDIĞINI GÖRÜYOR VE GURURLANIYORUZ”

Törenin açılışında konuşan TİM Başkanvekili Ahmet Güleç, Türkiye’nin pandemi sonrası tedarik zincirinin yıldızı olduğuna dikkat çekti. Güleç yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türk ihracatını 225 milyar dolara taşıyanlar, bu büyük başarının mimarları bugün aramızdalar

“Gıda tedarikinde tüm dünya korkuya kapılmışken, Türkiye markasına önemli hizmetler sunan siz değerli ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum. 2022 yılına baktığımızda sektörümüzün yeni rekorlarla taçlandığını görüyor ve gururlanıyoruz. Sektörümüzün 2021 yılının tamamında eriştiği ihracat seviyesine gelmesi, bu yıl sadece 10 ay sürdü. Yıl sonunda ise su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörümüzü tarihi bir ihracat rekoru bekliyor.”

SEKTÖRÜN ON BİR AYLIK İHRACATI %24 BÜYÜDÜ

Son on iki aydaki sektör ihracatının ise 4 milyar 121 milyon dolara ulaştığını belirten İSHİB Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, “Sektör olarak en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla; 763 milyon dolar ile Irak, 321 milyon dolar ile Rusya, 190 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri ve 184 milyon dolar ile İtalya. İçinde bulunduğumuz bu zor şartlara rağmen söz konusu ihracatı gerçekleştiren tüm ihracatçılarımızı, üreticilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

JAPONYA’YA İHRACAT ARTIŞI BİR YILDA %100’Ü AŞTI

Japonya’ya yapılan ihracatın son 12 ayda %100’ün üzerinde arttığına değinen Sezer, “Japonya’ya ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 66 milyon dolardan 139 milyon dolara yükseldi. Bunun en önemli sebebi, su ürünleri ihracatımız başta olmak üzere artık kanatlı ürünlerimizi de Japonya’ya gönderebiliyor olmamız. Önümüzdeki dönemde hedeflerimizin başında Avrupa Birliği ülkeleri geliyor. Kanatlı ürün ihracatının Avrupa Birliği ülkelerine açılmasını sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Comments are closed.

Navigate