Sakarya’da Engelliler için İstihdam Projeleri Devam Ediyor

Geçtiğimiz Aralık ayında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR ortaklığıyla “Engelliler için Kariyer ve İstihdam Günü” düzenlendi. Organizasyon kapsamında engelli bireyler, aralarında Şenpiliç’in de bulunduğu Sakarya’da faaliyet gösteren firmalarla bir araya gelerek istihdam ve kariyer planlamasına yönelik görüşmeler gerçekleştirdiler.

Programa Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Faruk Kıral, büyükşehir bürokratları ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı

4 BİNİ AŞKIN ENGELLİ İSTİHDAMI

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sakarya İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “Son yıllarda şehrimizin istihdamı yükseliş göstermektedir. Pandemi başında şehir genelinde 205 bin olan istihdam rakamları, pandemi bittiğinde 265 bin oldu. Yani şehrimizdeki istihdam %25 arttı. İlimizde özelde 417, kamuda 20 kurum var. Bu kurumlarda kontenjan dahilinde 2.660 engelli çalışan istihdam ediliyor. Kapsam dışındakileri de sayarsak şehir genelinde 4.499 engelli çalışan istihdam ediliyor. İnşallah bugün bu sayıların artmasına sile olacağız” dedi.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN DAHA ÇOK ÇABA HARCAMAK GEREKMEKTEDİR”

Yaptığı konuşmada engelli vatandaşların temel hak ve hürriyetlerinin korunması gerektiğini ifade Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce şunları söyledi: “İnsanoğlu var olduğu günden bu güne daha adil ve daha eşit bir dünyaya ulaşmak için durmadan mücadele etmektedir. Bu mücadelenin motivasyonu temel hak ve özgürlüklerdir. İnsan hakları hiçbir ayrım ve fark gözetmeden her insanın sahip olduğu doğuştan gelen haklardır. Fakat toplumdaki bazı kesimler için bu hakları daha çok vurgulamak, fırsat eşitliği için daha çok çaba harcamak gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızın hakları çaba ve özveri ile politika üretilmesi gereken bir alandır. Nitekim devletimiz, hükümetimiz özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği engelli politikalarıyla engelli bireylerin temel haklarını alabilmeleri noktasında önemli adımlar atmıştır. Engelli maaşı, bakım ücreti, evde bakım, sağlık hizmetleri ve yerel yönetim hizmetleri ile özel gereksinimli bireylerimize önemli haklar verilmektedir. Bizler de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylere yönelik hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettirmekte, engelleri hep birlikte aşmak için durmadan çalışmaktayız.”

“PROJEMİZLE BIRLİKTE ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI İŞ HAYATINA KAZANDIRIYORUZ”

“Engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarının en önemli adımı istihdamdan geçmektedir” diyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, sözlerine şöyle devam etti: “4857 Sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesinde düzenlenen kota uygulamasıyla özel sektörde ve kamuda engelli istihdamının sağlanması zorunluluğu mevcuttur. Bu uygulama engelli istihdamını artırmak için önemli ve teşvik edicidir. Engelli vatandaşlarımızın hem toplumsal yaşamda hem de iş hayatında var olmaları için gösterilecek çaba hem bireysel hem de toplumsal bir görevdir. Bizler de böyle bir görevin yüklediği sorumluluk ile proje ve hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile ‘Engelliler İçin Kariyer ve İstihdam Günü’ programımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından Başkan Ekrem Yüce etkinliğe katılan 14 firmanın yetkililerine teşekkür ederek günün anısına hediye takdim etti.

Comments are closed.

Navigate