Bize Düşen Çalışmaktır

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250. yıl etkinlikleri kapsamında İnşaat Fakültesi’nin “Geçmiş, Bugün ve Gelecek Bir Arada” ismiyle gerçekleşen Mezun Buluşmaları etkinliğinin ilki 3 Mayıs’ta düzenlendi. Etkinliğe Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar da konuşmacı olarak davet edildi.

250. yaşını çeşitli etkinliklerle kutlayan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Fakültesi Mezunları Buluşması’nda akademisyenler, öğrenciler ve mezunlar bir araya geldi. Prof. Dr. Nahit Kumbasar Konferans Salonu’nda gerçekleşen, “Geçmiş, Bugün ve Gelecek Bir Arada” başlıklı konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Deniz yaptı. Ardından kürsüye çıkan İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünal Aldemir, şunları söyledi: “Fakültemizin eksiklerini her yönüyle tamamlayarak geleceğe taşırken siz kıymetli mezunlarımızın desteği gücümüze güç katacaktır. Türkiye’de alanındaki en saygın fakültelerden olan ve siz değerli mezunlarımızın da yetiştiği İTÜ İnşaat Fakültesi’ne yaptığınız ve yapacağınız her türlü manevi ve maddi katkılarınız bizim bu gayretlerimizin hedefine ulaşmasında bize yardımcı olacak, şevk ve heyecan verecektir. Sizlerden dileğimiz Fakültemizle olan bağlarınızın bugün olduğu gibi gelecekte de giderek güçlenmesi, deneyim ve birikimlerinizden öğrencilerimizin yararlanması, fikir ve faaliyetleriniz ile aramızda olmanızdır. Bu vesileyle etkinliğimize konuşmacı olarak katılarak destek veren tüm davetlilerimize en içten teşekkürlerimizi sunuyorum. 1958 yılı İnşaat Fakültesi mezunumuz Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Haşim Gürdamar Bey’e fakülte ek binamızın yapımı, İTÜ’ye yapmış olduğu diğer hizmetler ve son olarak yeni bir yurt binası çalışmalarından dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Ayazağa Kampüsümüzde inşaatı başlamış olan bu yurt binası 7.200 metrekare toplam kapalı alanı, 280 yatak ve ilave 30 yatak engelli kapasitesi, sosyal alanları, etüt merkezi, spor salonları, ortak yemekhaneler dışında öğrencilerimizin yemek pişirebilecekleri mutfakları ve depoları ile birlikte önemli bir boşluğu dolduracaktır.”

İTÜ İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünal Aldemir’in ardından kürsüye davet edilen Haşim Gürdamar ise yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Limanlarda, yollarda, köprülerde, fabrika binalarında, eğitim sahalarında, uzayda her yerde teknik üniversiteli var, yani teknik üniversiteliler şu anda her alanda görev alıyor. 1953 yılında liseyi bitirdikten sonra pek çok akranım gibi ben de Teknik Üniversite’yi tercih ettim ve burada üniversite eğitimimi tamamladım. Üniversite bize çok şey kazandırdı. Doğru düşünmeyi, birlikte çalışmayı, arkadaşlık kurmayı öğrendik. Bunlar bana iş hayatında hep fayda sağladı. Bizim okuduğumuz yıllarda Teknik Üniversite, Türkiye’nin her yerinden en yüksek puana sahip çocukları alıyordu ve bunun neticesinde sonraki 30-40 senede yöneticiler, sanayiciler hep Teknik Üniversite’den mezun olan kişilerdi. Bugünkü şartlar farklı, Türkiye’nin en yüksek puanlı çocukları için tercih edilecek başka okullar da var. Bu açığı iki şekilde kapatabiliriz: Biri çocuklara yurt yaparak, diğeri de burs vererek. Bu ikisini sağlayabilirsek, ekonomik olarak çok parlak olmayan ailelerin başarılı çocuklarını teknik üniversiteye çekebiliriz. Türkiye’nin petrolü yetişmiş, gelişmiş insandır. Gençler, ailelerinin olduğu kadar toplumun da değerleridir, yani topluma fayda sağlayacak olan insanlardır. Burs ve barınma gibi imkânları sağlayarak çocukları hem topluma hem de Teknik Üniversite’ye kazandırmalıyız. Biz bu yolda çalışmaya gayret ediyoruz.”

Comments are closed.

Navigate