Dengeli Beslenmenin Adresi“TÜRKOMP”

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Politikalar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde ülkemizin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olarak geliştirilen “TürKomp” yeterli ve dengeli beslenmek isteyenlere rehberlik ediyor.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için tüketilen gıdaların hem bileşen hem de kalori açısından içeriğinin bilinmesi gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ülkemizin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olarak kullanıma sunduğu, tek bir tuşla cepten de ulaşılabilen “TürKomp” uygulamasıyla temel gıda bileşenleri ve enerji değerleri bakımından alınması gereken günlük oranlar kolaylıkla hesaplanabiliyor.

İşlenmiş-işlenmemiş tarım ürünlerinin kalorisinden vitaminine, proteininden su oranına kadar tüm içeriklere tek bir tuşla ulaşılabilen TürKomp’ta, piliç eti ve ürünlerinin de yer aldığı 14 gıda grubundan, 645 gıda ve 100 gıda bileşenine ait 63 bin civarında enerji ve besin öğeleri ile ilgili veri bulunuyor.

Türkçe ve İngilizce olarak hizmet veren TürKomp’ta yer alan tüm veriler analiz sonuçlarına dayalı, ulusal ve uluslararası standartlarda güvenilir nitelik taşıyor. Gıdaya, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabiliyor. Gıdaları karşılaştırma özelliği ve beslenme çantası uygulaması da bulunuyor.

UYGULAMADA YER ALAN ÖZELLİKLER

Gıdaya göre arama: Aranılan gıda maddeleri, alfabetik listeden seçilerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunduktan sonra enerji değerleri ve besin öğeleri verilerine ulaşılabiliyor.

Bileşenlere göre arama: Aranılan gıda bileşeni alfabetik listeden seçilerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunuyor. Açılan sayfada aranılan bileşeni içeren gıda maddeleri, içerdiği bileşen miktarına göre çoktan aza doğru sıralı olarak görüntüleniyor.

Beslenmeye göre arama: Bu uygulamada analiz sonuçlarına göre düşük enerjili, az yağlı, yağsız, yüksek lifli ve yüksek proteinli şeklinde sınıflandırılmış olan gıdalar arasından arama yapılabiliyor.

Beslenme çantası: Bu uygulama, seçilen birden fazla gıdanın toplam enerji değerlerine ve besin öğelerine ulaşılmasına imkân sağlıyor.

Gıdaları karşılaştırma: Gıdaları karşılaştırma uygulaması, seçilen iki gıda maddesinin, besin öğeleri ve enerji değerleri açısından kıyaslanabilmesine olanak veriyor.

Ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerini içeren TürKomp’a www.turkomp.gov.tr adresi ya da mobil uygulamalar üzerinden erişim sağlanabiliyor. TürKomp mobil uygulaması; App Store, Google Play ve AppGalery mobil mağazalarından indirilebiliyor.

Comments are closed.

Navigate