“Bütün Bunlar İnsana ve Tüketiciye Önem Vererek, En İyisini Yapmaya Heves Ederek Oldu”

Cumhuriyetimizin 100 yılının neredeyse yarısında büyüyerek faaliyetlerini sürdüren Şenpiliç’in Kurucusu ve Onursal Başkanımız Haşim Gürdamar’ın ağzından kendi hayat hikâyesini ve Şenpiliç’in 45 yılını anlatan filmimiz Youtube’da yayınlandı.

Filmde, doğduğu köyden çok küçük yaşta son derece sınırlı imkânlarla İstanbul’a gelen ve eğitim öğretim hayatını İstanbul’da tamamlayan Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Haşim Gürdamar’ın, inşaat mühendisliğinden, bugün Türkiye’nin ilk 100 sanayi şirketi arasında yer alan Şenpiliç’e uzanan hayat hikâyesini kendi anlatımıyla izliyoruz. “İstanbul’a geliş benim hayatımı değiştirdi” diyen Gürdamar, okumanın ve üniversite bitirmenin kendisi için önemini filmde şu sözlerle vurguluyor: “Okumaya odaklanmıştım. Hedefim okumak ve üniversiteyi bitirmekti. Hayata atılırken en büyük sermayem Teknik Üniversite’den aldığım diplomamdı ve bu diplomayı almak devletin sağladığı fırsat eşitliği ile oldu.”

İşte Haşim Gürdamar’ın yaşam öyküsünün ve Şenpiliç’in kuruluş hikâyesinin anlatıldığı filmimizden Gürdamar’ın anlatımıyla kesitler…

ŞENPİLİÇ NASIL KURULDU?

“Kağıthane’deki bir akrabamız Silivri’de bir broiler tavuk çiftliği kurmuştu, sermayeye ihtiyaçları vardı ve bana da ‘ortak ol’ dedi. Ben de ortak oldum. Baktım ki, bu geleceği olan bir iş. Gebze Şekerpınar’da bir arazi alarak ve orada broiler çiftliği kurarak başladım.

“Broiler, yani et tavuğu yetiştirdik. Civciv üretimi ile başladığımız işimize sonrasında damızlık da ekledik, ardından kesimhane kurmaya karar verdik. Bunları yaparken mutlaka bilen birileriyle çalışmaya gayret ettik. Böyle gelişti işimiz.

“Bu nasıl oldu… İnsana önem vererek, tüketene önem vererek, en iyisini yapmaya heves ederek oldu. En iyiyi üretmeye çalıştık. Tüketiciye saygı, çevreye saygı, bizimle çalışan insanlara saygı göstererek, onların haklarını tanıyarak bugünlere geldik.”

“GENÇLER GÜNLERİNİ BOŞA GEÇİRMESİNLER”

“Neticeyi görebilmek mümkün değil. Başlayıp, konsantre olup gideceksin ama belki bir yerde tıkanıp geri dönebilirsin. Hem gücünüzü bileceksiniz hem de önünüze çıkan imkânı yakalayabileceğiniz güç olacak sizde. Yakalayamazsanız o imkân geçer gider. Gençler günlerini boşa geçirmesinler. Yaşadıkları hayatı ıskalamasınlar. Gelecekleriyle, aileleriyle ve ülkeleriyle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışsınlar. Günlük yaşamasınlar. Yüz birim kazanıyorsa bir miktar tasarruf edip, geleceğe yatırım yapsınlar.”

Eğitimin bir insanın ve bir ulusun kaderindeki dönüştürücü etkisinin en önemli örneklerinden olan Haşim Gürdamar’ın kendi ağzından yaşam öyküsünün, Şenpiliç’in 45 yıllık başarı hikâyesinin ve gençlere tavsiyelerinin yer aldığı filmimizi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Comments are closed.

Navigate