Cumhuriyetimizin 100. Yılı Anısına Sakarya’da Hatıra Ormanı Oluşturuyoruz

Türkiye’nin “en büyük ilk 100 sanayi kuruluşu” içinde yer alan ve beyaz et sektöründe 45. yılını kutlayan kuruluşumuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına Sakarya’da hatıra ormanı oluşturuyor.

Türkiye’nin en büyük entegre piliç eti üreticisi konumunda olan ve tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliği ön plana koyan Şenpiliç olarak, Yönetim Kurulu Başkanımız İpek Üstündağ’ın öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına Sakarya’nın Kaynarca İlçesi’ne bağlı Çataltepe mevkii Ömerağa Mahallesi’nde “Şenpiliç Hatıra Ormanı” oluşturarak binlerce fidan yeşertiyoruz.

45. yılımızda çocuklarımıza ölümsüz bir hatıra bırakmak için bölgede bulunan yaklaşık 42 dönüm arazimizi bir ormana dönüştürmek istedik ve böylelikle Şenpiliç Hatıra Ormanı’nın ilk adımlarını attık. On üç günde arazi hazırlığı ve dikim çalışmalarını tamamladık. Araziye, ilk etapta yayılış ve uyum bakımından bölgeye ve iklim koşullarına en uygun ağaç türleri olan karaçam, Toros sediri, Himalaya sediri, defne, gümüşi ıhlamur ve gümüşi akçaağaç fidanları diktik.

Hatıra ormanımıza sürekli olarak fidan dikimi devam edecek ve fidan diken herkesin ismine özel bir plaka o ağacın üzerine yerleştirilecek. Periyodik bakım ve kurak zamanlarda sulama çalışmalarının yapılacağı Şenpiliç Hatıra Ormanımızda yaklaşık 15-20 sene içinde ağaçların boyları dört metreyi bulacak.

Orman varlığının korunması, güçlendirilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasının, bu nedenle toprakla buluşan her fidanın insanlığın ve dünyamızın geleceği için önemini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanımız İpek Üstündağ Şenpiliç Hatıra Ormanı ile ilgili şunları söyledi:

2023 bizim için çok anlamlı bir yıl. Hem şirketimizin 45. yılını hem de Cumhuriyetimizin 100. yılını görmenin sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılının yaşayan anıtları ve bugünü gören bizlerin ve çocuklarımızın hatırası olarak fidanları diktik ve bir orman oluşturmak için
ilk adımları attık. Diktiğimiz fidanlar da Cumhuriyetimiz gibi nesiller boyu yaşasın. Ve yine yeniden tekrar tekrar söyleyelim: Yaşasın Cumhuriyet!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına oluşturulan Şenpiliç Hatıra Ormanı, aynı zamanda, erozyonla mücadele, biyolojik çeşitliliğin ve yaban hayatın korunması, iklim değişikliklerinin önüne geçilmesi, yağmur ve dolayısıyla su üretimi gibi ekolojik sisteme yüksek fayda sağlayan orman varlıklarının korunması ve ağaçlandırma çalışmalarının artırılması yönünde de farkındalık sağlayacak.

“ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ DÜNYAYI GÜZELLEŞTİRİYORUZ”

Şenpiliç Hatıra Ormanı’nın oluşturulmasında tüm teknik ve pratik uygulamalardan sorumlu Kemal Güleç’le proje hakkında konuştuk. “Böylesine güzel bir çalışma ile çocuklarımıza bırakacağımız dünyayı ne kadar güzelleştirdiğimizi gelin birlikte düşünelim” diyen Güleç, ağaçlandırmanın geleceğimiz için önemini ve Şenpiliç Hatıra Ormanı’nı değerlendirdi:

“1987 yılında köyümüzün çevresinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarına katılarak bu mesleğe başladım ve 1995 yılına kadar serbest bir şekilde ağaçlandırma çalışmalarına katıldım. Ardından, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü’nde arazi alanında görev yapmaya başladım ve görevimi çok severek icra ettiğim 25 yıldan sonra, 2020 yılında Sakarya Orman Fidanlık Müdürlüğü Hendek Fidanlık Şefliği’nden emekli oldum.

“25 yıllık meslek hayatımda birçok ilde ve Sakarya’nın birçok ilçesinde, okulunda, arazisinde ağaçlandırma projelerinde görev aldım. Tabii ki, sadece ağaçlandırma çalışmaları yapmakla kalmadım. Müdürlüğümüze ait Hendek Fidanlık Şefliği üretim tesisinde birçok farklı türde fidan üretimi de gerçekleştirdim. Emekli olduktan sonra fidan üretimi, ağaçlandırma ve fidan dikimi çalışmalarıma devam ettim. Şenpiliç ile yollarımız da böyle kesişti.”

“HER FİDAN, BİR NEFESTİR”

“Şenpiliç gibi büyük bir firmanın hem vatanımız, hem dünya, hem de gelecek nesiller için böylesine anlamlı bir projeyi hayata geçirmesini takdir ediyoruz. Bu projenin diğer büyük firmalara, çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle projede emeği olan herkese teşekkürlerimi iletmek isterim.

“Unutmayalım ki, diktiğimiz her fidan bir nefes olarak bize dönecektir. Zira küresel ısınmanın günümüzde ne kadar arttığını hepimiz biliyoruz. Şu an dikilecek bir ağaç bile bizim için, çocuklarımız için, geleceğimiz için çok kıymetli. Şenpiliç sayesinde diktiğimiz ağaçların gölgesinde belki ileride çocuklarımız oturacaklar ve bizleri hatırlayacaklar. Böylesine güzel bir çalışma ile çocuklarımıza bırakacağımız dünyayı ne kadar güzelleştirdiğimizi gelin birlikte düşünelim.”

Comments are closed.

Navigate