En Başarılı İhracatçılar Arasında İkincilik Ödülünü Aldık

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) 2022 yılının en başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. “2022 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni”nde toplam 7 kategoride 70 firmaya ödülleri verildi. Şenpiliç, ikinci sırada yer alarak ödül aldı.

İSHİB Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Ahmet Güleç, İSHİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve İhracatçı Birlik Başkanları’nın yanı sıra sektörün önde gelen firma ve derneklerinin temsilcileri katıldı.

Müjdat Sezer, yılın 10 aylık döneminde su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının 2 milyar 874 milyon dolara ulaştığına dikkat çekerken, son 12 aydaki sektör ihracatının ise 3 milyar 381 milyon dolara ulaştığını söyledi. Son dönemlerde Asya pazarına yönelik tanıtım çalışmalarını artırdıklarını belirten Sezer, “Japonya’ya ihracatımız her geçen yıl katlanarak devam ediyor. Çin pazarında etkili olmak için de yoğun bir çaba içerisindeyiz. Fuarlar ve tanıtım etkinlikleri ile her iki pazarda Türk ürünlerinin payını artırmak için çalışıyoruz. Kanatlı ürünleri ihracatının Avrupa Birliği ülkelerine açılmasını sağlamak için ise var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Su ürünlerinde pazar lideri olduğumuz AB ülkelerine beyaz et ve ürünlerinde kapıların kapalı olduğunu hatırlatan Başkan Sezer, “Yıllardır bu kapıyı açmak için uğraşıyoruz. Sektörümüzün üretim gücü ve kalitesine güveniyoruz. Dünyanın en seçici pazarı Japonya’ya bile ürün satabilirken AB’ye giremememiz düşündürücü. Konu tamamen bürokratik nedenlerden kaynaklanıyor. Ancak bu kez ümidimiz fazla. Geçtiğimiz ay Ticaret Bakanımız Ömer Bolat Brüksel’de bir dizi görüşmelerde bulundu. Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı, ekibi ve sektör temsilcileri ile birlikte yine Brüksel’de görüşmelere devam ettiler. Olumlu gelişmeler olacağına inanıyoruz. Çünkü her iki bakanımız konuya sahip çıkıyorlar. Beyaz et ve ürünlerinde AB pazarının Türk firmalarına açılması sektörün ihracatını en az iki kat artıracak. Bu hamle yeni yatırımları da beraberinde getirecek” dedi.

Comments are closed.

Navigate