Teslim Ettiğiniz Ürün Satış Sitenizde Yer Alan Görseldeki Gibi Olmalı

Pandemi ile birlikte dünya çapında online alışverişte görülen artış gıdanın online satışına yönelik talebe de yansıdı. Bu süreçte online satış hizmetine geçişi hızlanan sektörlerden biri de kasaplık oldu. Böylelikle etini marketten değil, kasaptan almak isteyen tüketiciler de güvendikleri kasaplarından online sipariş vererek alışveriş yapabilir oldular. Ankara’da bulunan Özel Kasap’ın sahibi Erol Çapraz da müşterilerine online satış hizmeti veriyor. Çapraz, Özel Kasap’ı ve kasaplıkta online satış hizmetinin önemini ve inceliklerini anlattı.

Erol Çapraz, çalışma hayatına henüz altı yaşında iken babasının dükkânında başlamış. Bir yandan eğitim hayatını sürdürürken, diğer yandan babasıyla birlikte esnaflığa atılmış. Lise yıllarında hafta sonları marketlerde çalışmış. Üniversitede okurken ise ulusal bir markette kasaplık yapmaya başladıktan sonra devamında da kasap şefi ve eğitim danışmanlığı görevlerinde yaklaşık 23 yıl çalışmış. “Babamın bana öğrettiği dürüstlüğü her zaman uygulamaya çalışıyorum” diyen Çapraz, yılların tecrübesinin ve yenilik arayışının verdiği girişimci enerjiyle “ben bu işi çok özel yaparım” diyerek 2015 yılında da Özel Kasap’ı açmış.

ADI DA “ÖZEL” OLMALI
“Özel Kasap, çalıştığım yerde müşteri taleplerini karşılamada kurumsal kuralların dışına çıkamamanın bende yarattığı ilerleme düşüncesiyle ortaya çıktı. Dolayısıyla Özel Kasap, bu işi en özel şekilde, müşteriye en özel hizmeti sunarak yapma amacıyla, adı da ‘özel’ olmalı diyerek kuruldu ve dokuz yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

“GÜNÜMÜZDE EN KIYMETLI ŞEY ZAMAN”
“Artık zaman en kıymetli şey ve teknoloji hepimizin elindeki cep telefonunun içinde. Bir de bunun yanında insanlar güvendikleri yerlerden alışveriş yapmayı daha çok tercih ediyorlar. Özel Kasap olarak pandemi süreciyle birlikte artan talepler doğrultusunda online satış hizmetimizi de geliştirdik. Ankara içi paket satış araçlarımızla mesai saatlerimiz içinde müşterilerimizden WhatsApp, telefon veya internet sitemiz üzerinden gelen siparişleri hızlı bir şekilde hazırlayıp gönderiyoruz. İnternet üzerinden verilen siparişlerimiz o gün hazırlanıp kargoya teslim ediliyor ve mesafesine göre il merkezlerine bir gün içinde, ilçelere ise ikinci gün teslim ediliyor.

“Şu anda 150 çeşit et ve yan ürünlerle birlikte 230 çeşit ürünümüzü online satış sitemiz üzerinden müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bu sayı her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. En çok dinlendirilmiş ürünler ve özel seri ürünlerimiz tercih ediliyor. Müşterilerimizden etlerimizin, hizmetimizin ve ambalajlarımızın adımıza yakıştığına dair pek çok olumlu dönüş alıyoruz. Biz de bu kaliteyi ve güveni korumak adına en hassas ve özenli şekilde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.”

“MÜŞTERINIZ SIZE NE KADAR GÜVENIRSE, ÇEVRESINDEKI HERKES POTANSIYEL MÜŞTERINIZDIR”
“Kasaplıkta online satış yeni yeni gelişiyor. Siz de gelişime açık bir kuruluşsanız, müşteri istekleri ve sizin vizyonunuzla işiniz ve online satış her geçen gün büyüyor. 2015 yılında bir müşterimiz aldığı etleri İstanbul’a götürmek istedi ve biz izolasyonlu kutuya buz kasetleri eşliğinde paket yaparak ilk şehir dışı et satışımızı yaptık. Sonra gelen talepleri otobüsle gönderdik, daha sonra kargo şirketimiz ile anlaşma yaparak şu an ülkemizin her yanına lezzetlerimizi ulaştırır olduk. Böylece hem ciromuzu yükseltiyoruz hem de şehir dışındaki müşterilerimize bizden uzak olsalar da kalitemizi tattırma olanağı sunarak müşterimizin memnuniyetini alıyor ve çevresindeki arkadaşlarına ulaşıyoruz. Müşteriniz size ne kadar güvenirse, onun çevresindeki herkes sizin potansiyel müşteriniz demektir.

“Sosyal medya, müşterilerimize kendimizi anlatabilmemizin en kolay yolu. Müşterilerimizin mağazamıza gelmelerini sağladıktan sonraki süreç daha önemli: Davranışınız, ürün çeşidiniz, temizlik ve hijyen, teknoloji, ilgi, istenen ürünle ilgili bilgi, iyi ağırlama ve uğurlama… Bilinçli müşteri mağazanızın görseline, et taşıdığınız araca, paket araçlarınıza, reyondaki etin rengine, personelin temizliğine, kıyafetine kadar her şeye dikkat ediyor. Bu konularda zaten iyiyseniz tüm telefon numaralarınızı, internet sitenizi, hatta patronun cep telefonuna kadar müşteri hepsini biliyor. Size güveniyorsa dükkâna gelmeden de online sitenizden alışveriş yapıyor. Dolaysıyla bilinçli müşterinin online satışa talebi daha fazla oluyor.”

“TESLIM ETTIĞINIZ ÜRÜN, GÖRSELINIZDEKI GIBI OLMALI”
“Online taze et satışında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Online ortamda sergilediğiniz görsellerle insanlara nasıl bir ürün sözü verdiyseniz, aynı ürünü iyi bir ambalaj ve soğuk zincir ile adınıza ve mekânınıza yakışır şekilde müşterinize teslim edene kadar süreci yöneten olmak zorundasınız.

“Ürün satışını online ortama taşımak isteyen meslektaşlarıma online satışın göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyebilirim. Örneğin, geciken bir kargoya müdahale edemiyorsunuz ve ürünleri kurtaramıyorsunuz. O yüzden sürecin takibi çok önemli. Bunun yanında online ticaretin sorumluluğu da çok yüksek. Üyelerimizin bilgi güvenliği, sitemizin güvenliği gibi konuları en güvenli ve sorumlu şekilde yürütmeniz gerekiyor. Bu nedenle bu konuda işin profesyonelleriyle çalışmanız gerekiyor.”

“USTA KASAP VIZYONU OLAN KASAPTIR”
“Usta kasap kendini geliştiren, değiştiren, vizyonu ve farkı olan kasaptır. Burada mesleği nerede yapıyor olduğunuz ve var olan ekonomik koşulların da etkisi fazla. Türkiye’de yapılan kasaplıkla dünyada yapılan kasaplık arasında çok fark var. Örneğin, ülkemizde reyonlar yeni yeni çeşitleniyor çünkü yasal mevzuatlarımız biraz sınırlayıcı. Ayrıca ekonomik şartların zorlayıcı olması meslektaşlarımızın ayakta kalmalarını ve işlerini geliştirmelerini olumsuz yönde etkiliyor.”

“USTA KASAP PLATFORMU BIZLERE YOL GÖSTERICI OLUYOR”
“Şenpiliç Usta Kasap platformu çok iyi düşünülmüş bir proje bence. Sektöre katkısı son derece olumlu. Meslektaşlarımızın yaptıklarını yakından gördüğümüz ve böylece kendimizi de geliştirme yönünde motivasyon hissetmemizi sağlayan bir iletişim kanalı oldu. Meslektaşlarımız birbirinin başarı hikâyelerinin farklılığını yakından görüyor, kendisini de orada görmek istiyor.

“Sektörümüze dair ürün çeşitliliğini, mağaza görsellerini, hayat hikâyelerini, satış alanlarını, her ildeki ve çevresindeki farklı tüketim alışkanlıklarını harika, ilgi çekici ve keyifli videolarla Şenpiliç Usta Kasap kanalında güzel çekimlerle izleyebiliyoruz. Bu bakımdan Usta Kasap platformunu sosyal sorumluluk çalışması olarak da görüyorum çünkü işimizi daha da ileriye taşımamız için bizlere yol gösterici oluyor. Bu anlamda Şenpiliç’in bu işi çok profesyonel yaptığını düşünüyorum ve platformun sektörümüze katkısı için teşekkür ediyor, emeği geçen herkesi ve Şenpiliç’i yürekten kutluyorum. Şenpiliç, ürün kalitesi, lezzeti, dağıtım ağı ile de çok başarılı bir marka ve sektördeki yerinin de her geçen gün daha çok güçlendiğini düşünüyorum.”

Comments are closed.

Navigate