Müşteri Memnuniyeti Bizim İçin Kazançtan Önce Gelir

Şenpiliç’in İstanbul Avrupa yakasındaki en büyük bayisi Hit Mağazacılık, 2023 Yılı Aktif Müşteri ve Kanal Bazlı Dağılım kategorilerinde birincilik, Tabaklı Ürün Tonajı kategorisinde ise ikincilik olmak üzere üç ödülün sahibi oldu. Hit Mağazacılık Genel Müdürü Adnan İlpeşin ve İşletme Sahibi Haşim Zerdali, değişen dünyada beyaz et tüketim alışkanlıklarını, gelecek öngörülerini ve Şenpiliç’le iş birliklerini anlattı.

BAŞARIYA GİDEN YOL: DOĞRU ZAMAN, DOĞRU ÜRÜN, DOĞRU HİZMET

Adnan İlpeşin: “Uzun yılladır Avrupa yakasında market sektöründe hizmet veriyoruz. 2016 yılında da bayilik kurduk ve 2017 yılı itibarıyla Şenpiliç’in bayisi olduk. İstanbul Avrupa yakasında 24 ilçeye hizmet veriyoruz. Halkalı ve Esenyurt olmak üzere iki depomuz bulunuyor. Yerel zincir, EDT kanalı, geleneksel kanal ve okul kantinlerinden oluşan müşteri portföyümüz var ve İstanbul Avrupa yakasında Şenpiliç olarak pazar lideriyiz.

“Canlı üretim olduğu için düzenli bir sevkiyat planımız var. Zincirde en ufak bir aksaklık diğer aşamaları da etkileyeceğinden çok planlı, programlı ve titiz çalışmalıyız. Bu bir stres kaynağı olsa da dinamik yapımız, birebir çalışma anlayışımız ve Şenpiliç’le kesintisiz diyaloğumuz sayesinde her şarta hızla uyum sağlayabiliyoruz. Ekip arkadaşlarımız da bu işin karakterini benimsediler. Bayi toplantısında üç alanda plaket aldık ve onlar bizden daha çok sevindi diyebilirim. Çünkü bu başarı hikâyesi onların aslında. Biz bir ekibiz. Bu ekibin içinde herkes bu şirketin bir ortağı gibi çalışır. Burada bir dert varsa hepimizin derdidir, bir mutluluk varsa hepimizin mutluluğudur. Kazan-kazan yaklaşımıyla çalışıyoruz.”

“Bayi olarak başarımızı sağlayan üç faktör var. Doğru zaman, doğru ürün, doğru hizmet… İstanbul’un yoğun trafiği nedeniyle işimizin aksamaması için hizmet saatlerimizi çok öne çektik. Müşteriye ulaşma hızımız normal sevkiyat saatlerinin birkaç saat daha önünde. Bu bize hız kazandırıyor ve hizmette hızlı olduğumuz için müşteriyle güven ilişkimiz güçlü. Bayram, yılbaşı, resmi tatil gibi günlerde de kesintisiz çalışarak siparişleri karşıladığımız için müşterilerimiz bize siparişi verdikten sonra ‘acaba sabah ürünüm gelir mi’ diye düşünmüyor. Kısacası bayi olarak başarımızı sağlayan en önemli faktörlerden biri doğru zamanlamadır.

“İkinci faktör ise tazelik. Günlük sevkiyat yapıyoruz ve sattığımız her ürünün arkasındayız. Ürünlerimize duyulan güven her şeyin önündedir. Soğuk zincir hattımızın uzun olması ürün dayanıklılığını artırıyor. Üçüncü ve müşterilerimizin bizi tercih etmesini sağlayan en önemli faktör ise her noktaya ulaşabiliyor olmamız nedeniyle rafta bulunabilirliğimizdir. Bayi olarak kendi müşteri memnuniyetimizi bu sayede karşılıyoruz. Biz de ‘mesai bitti, iş bitti’ anlayışı yoktur. Müşterimizin günlük taze piliç eti ürünü taleplerini gün, saat, bayram, tatil demeden karşılamadan günü bitirmeyiz.”

“ŞENPİLİÇ BİZE REKABET GÜCÜNÜ ÖĞRETTİ”

“Şenpiliç hizmetiyle, ürün kalitesiyle, ürününün arkasında durmasıyla, personel yetiştirmesiyle kendi içinde bir kültüre sahip. Bu kültürü bayisine de yansıtınca bunun sonucunda başarı geliyor. Şenpiliç’le çalışmaya başladığımızda sekiz aracımız vardı, şu anda yaklaşık kırk aracımız var. Biz de plasiyer arkadaşlarımızla büyüdük, büyürken de içimizdeki arkadaşları yetiştirdik. Bu Şenpiliç’in bize geçirdiği bir kültür. Başta rekabet gücü olmak üzere Şenpiliç bize çok şey öğretti. Şenpiliç’ten sadece ürünü satmayı değil, satış sonrası hizmetlerle müşteri memnuniyetini sağlamayı ve güçlendirmeyi de öğrendik. Bunlar işimize çok değer katıyor.

“Şenpiliç ürününün arkasında durarak müşteriye güven veriyor. Bugün Türkiye’nin herhangi bir noktasından bir ürünle ilgili en küçük bir sorun yaşansa Şenpiliç bayileri kanalıyla müşteri talebini karşılayıp memnuniyet sağlayacak şekilde süreçleri yönetiyor.

“Bu başarı biz bayilere de yansıyor. Biz de bu pazarda Şenpiliç gibi lider bir entegrenin sayesinde yerimizi alıyoruz. Şenpiliç’in en büyük bayisi olarak tonajlarımız gereği biz de başarıyı sürdürmek zorundayız. Bu da bizi piliç eti satan bir firma değil, bir gıda firması yapıyor. Şenpiliç bize gelecek projeksiyonu sunuyor. Bizlerin de bu doğrultuda yerimizi almamızı, hamlelerimizi yapmamızı söylüyor. Eğitim veriyor. Kısacası Şenpiliç bayilerine ve sürdürülebilir üretime çok önem veriyor.

“Artık her entegre aynı sistemde, aynı ekipmanla üretim yapabilir hale geldi. Burada Şenpiliç’i öne çıkaran özelliği Türkiye’nin farklı jeopolitik yapısına göre hareket ediyor olmasıdır. Samsun, Kadirli ve Sakarya’daki üretim noktalarıyla tüm Türkiye’ye günlük taze beyaz et sevkiyatı yapıyorlar. Şenpiliç’in en büyük üstünlüğü Doğu’ya bile günlük sevkiyat yapıyor olması.

“Şenpiliç’in lojistik hizmet ağının geniş olması ve bu anlamda sağlanan başarı biz bayilere çok büyük bir ivme kazandırdı. Ürünün erken gelmesi bir bayinin olmazsa olmazıdır. Biz sorumlu olduğumuz bölgelere sevkiyata başlayacağımızda ürünlerimiz elimizde olmuş oluyor. Bu, araç sayısından ziyade lojistikteki planlamanın çok başarılı ve hızlı olmasıyla sağlanıyor. Araç sayınız fazla olabilir ama lojistiği ve sevkiyatı iyi planlayamazsanız başarısız olursunuz. Şenpiliç bu konuda çok iyi ve rakiplerine fark atıyor.”

“DÜNYAYLA BİRLİKTE TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI DA DEĞİŞİYOR.”

“Hem dünyanın geldiği noktayla birlikte hem de özellikle pandemi sonrası pazar alışkanlıkları çok değişti. Tavuk döner, kaplamalı ürünler, köfte ürünleri, EDT kanalı ürünleri, yerinde tüketim noktalarının ürünleri artık müşterilerin portföylerinde daha çok yer alıyor. Hepsi çok gelişti, yani pazar gelişti.

“Türkiye’de de jenerasyon değişiyor. Bu değişimin içinde beyaz et ekonomik bir protein kaynağı olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bundan 20 yıl önceki gençlerle bugünün gençlerinin yaşam tarzı arasında uçurum var. ‘Kazan kültürü’ dediğimiz mutfakta tencereyle yemek yapma anlayışı yavaş yavaş bitiyor. Neredeyse doğalgaz bile hayatımızdan çıkmaya başladı. Beslenme alışkanlığı mikrodalga veya elektrik ocağı ile ısıt-ye ürünlere döndü. Geleceği parlak bir sektör ama bu, işini düzgün yapan firmalar için geçerli.

“Araştırmalar Türkiye pazarında önümüzdeki yıllarda beyaz ete talebin artacağını söylüyor. Bu da sektörümüzün sürekli yatırım yapılabilir düzeyde olduğunu gösteriyor. Dünyada savaşlar, iklim değişiklikleri, kuraklık, gıda üretim zincirinde hammadde yetersizliği gibi etkenler sektörümüzü ve ihracatı çok çabuk etkiliyor. Ticaretin çok çabuk yön değiştirmesine neden oluyor. Bizim ülkemiz de bu dalgalardan etkileniyor.”

“ESNAFIMIZA VE VATANDAŞIMIZA KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Haşim Zerdali: “Market zincirlerimizle birlikte gıda sektöründe 40 yıla yakındır hizmet veriyoruz. Beyaz et deneyimini ise Şenpiliç’le yaşadık. Beyaz et çok başka, çok farklı bir sektör diyebilirim. Dur durak bilmeyen, çok dinamik ve heyecanı olan canlı bir sektör. Her gün sevkiyat var. Bize her gün mal gelmeli, biz de her gün dağıtıp tüketiyor olmalıyız. Sevkiyatların eksiksiz ve zamanında olması lazım.

“Şunu da belirtmek isterim, tüm Türkiye’yi baz aldığınız zaman İstanbul’un Avrupa yakası çok farklı bir atmosfere sahip. Bu yakada nüfus daha çok ve dolayısıyla tüketim daha fazla. Kolay bir bölge de değil, çünkü trafik ve insan yoğunluğu çok. Bu nedenlerle, doğaldır ki, her müşteri ürünü sabah erken saatlerde gelsin istiyor. İstanbul’un Avrupa yakasında bunu yönetmek kolay değil. Biz de depomuzu neredeyse 7/24 açık tutarak Şenpiliç’in tırlarını karşılar ve ürünleri teslim alırız. Sabahın çok erken saatlerinde de, henüz İstanbul trafiği başlamamışken, araçları yükler, tüm hizmet verdiğimiz ilçelere sevkiyata çıkarız.

“Zamanında teslimat yaptığımız için müşteri memnuniyetimiz çok yüksek. İstanbul’un yoğunluğunu mesaimizi erkene çekerek çözüyoruz ama sektörümüz yağmurdan, kardan, sıcaktan hava şartlarından etkilenmeye çok açık. Soğuk zincir tedariğinde çok başarılıyız. İl Tarım Müdürlüğü tarafından da çok sıkı denetime tabi tutuluyoruz.

“Müşteri memnuniyetimizin yüksek olmasını sağlayan bir özelliğimiz de aidiyet duygusu artmış bir ekiple çalışıyor olmamız. Çalışma arkadaşlarımız son derece uyumlu ve çok iyi bir organizasyon içerisinde çalışıyorlar. Müşterilerimizden çok olumlu tepkiler alıyoruz.

“Dünyanın ve Türkiye’nin konjonktürü çok değişti. Bu durum her sektörü olduğu gibi bizleri de zorlayabiliyor. Fakat Şenpiliç sektörün lideri olarak günün şartlarına göre atılımlarını yapıyor. Bizler de Şenpiliç’in bu gücünü bayiler olarak hissediyoruz ve bundan pozitif yönde fayda sağlıyoruz.

“Şenpiliç sürekli yaptığı yenilikler ve yatırımlarla bizleri de değiştiriyor, geliştiriyor. Bilinen ve alışılan koşullardan başka bir koşula evrilmek başlarda zor olsa da, bunun faydasını göreceğimizi bildiğimiz için Şenpiliç’in sürekli değişen ve gelişen çalışma anlayışına ayak uyduruyoruz.

“Şenpiliç’in bayileriyle iletişimi de çok iyi. Bayilerine çok değer veriyor ve bu anlamda biz bayilerde de farkındalık yaratıyorlar. En ufak bir tıkanıklıkta tüm yetkililer hemen devreye giriyor ve çözüme ulaşıyoruz. Bize bu güveni hissettiriyorlar.”

“HİZMET BİZİM İÇİN KAZANCIN ÖNÜNDEDİR”

“Hit Mağazacılık olarak gıda satışında yıllara dayanan tecrübemizle bizim de kendimize ait bir şirket kültürümüz var. Ticari hayatı ve ticaret kurallarını çok iyi biliyoruz. Şenpiliç’in sektör olarak bize kattıklarına biz de kendi donanımımızı katarak müşterilerimizle güven ilişkisi kurduk. Ticaretin ilk kuralı güven ve dürüstlük ilkesidir. Bu anlamda Şenpiliç’in kurum kültürü ile bizim kültürümüz uyuşuyor.

“Maalesef Türkiye genelinde hayvancılık azalmaya başladı. Entegre piliç eti üretimi ise çok ciddi yol kat etti ve artabilir durumda. Bu denge piliç eti üretiminin, tüketim alışkanlığıyla beraber artmasına neden olacak. Beyaz et üretimi ırkının özelliği sayesinde kırmızı ete göre daha avantajlı. Kırmızı ette bu üretim 1,5-2 yıldan aşağı değil. Bu üretim avantajı her zaman beyaz et sektörünün lehine olacak.”

“SEKTÖRÜMÜZ ÇOK HASSAS BİR SEKTÖR”

“Sektörümüz değişimlerden çok çabuk etkileniyor. İyi bir piliç eti üreticisi ve bayisi olmak için sahayı çok iyi bilmeniz, ekonomiyi yakından takip ediyor olmanız, dünya genelinde sektörü ve gıda ile ilgili dinamikleri takip ediyor olmanız lazım. Hatta, şehir ve hava koşulları sevkiyatlarımızı etkilediğinden meteorolojiyi bile takip etmelisiniz. Bugün yağmur yağdı, stok yapalım ve ürünü birkaç gün sonra satalım gibi bir işleyiş olamaz. Biz hizmet sektörüyüz. Kar, kış, yağmur, bayram demeden hizmet sunmalıyız. Kasabını açıp müşterisine ürün satmak için bizden ürün bekleyen esnafımız var. Bu nedenle hizmet bizde kazancın önüne geçer. Çünkü esnafımıza ve vatandaşımıza karşı sorumluluğumuz var.”

HİT MAĞAZACILIK’IN ALDIĞI 2023 BAYİ ÖDÜLLERİ

Aktif Müşteri Kategorisinde Birincilik Ödülü

Kanal Bazlı Dağılımda Birincilik Ödülü

Tabaklı Ürün Tonajı İkincilik Ödülü

Haşim Zerdali: “Bana göre Şenpiliç, değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduran, her zaman bir adım önde bir firmadır. Kurumsal yapı içinde disiplinli çalışmaları bizlerin de bu anlayışı benimsemesini sağlıyor. Şenpiliç’in yatırımları da oldukça fazla ve bu yatırımlardan elde edilen başarılar tonaj olarak bizlere de yansıyor. Üretime yapılan yatırım sektörümüzün ve işlerimizin gelişmesini sağlıyor. Şenpiliç’le çalıştığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz.”

Adnan İlpeşin: “Şenpiliç tüm Türkiye’ye günlük taze beyaz et sevkiyatı yapıyor. Bu araç sayısından ziyade lojistikteki planlamanın çok başarılı ve hızlı olmasıyla sağlanıyor. Araç sayınız fazla olabilir ama lojistiği ve sevkiyatı iyi planlayamazsanız başarısız olursunuz. Şenpiliç bu konuda çok iyi ve rakiplerine fark atıyor. Şenpiliç’in en büyük üstünlüğü Doğu’ya bile günlük sevkiyat yapıyor olması.”

Comments are closed.

Navigate